myholmes14 myholmes14
  • 25-01-2022
  • Mathematics
contestada

In ratio form how much would one cupcake cost if 8 cupcakes cost 12 dollars

Respuesta :

amelianpalmer721 amelianpalmer721
  • 25-01-2022

Answer:

8:12 or 8 to 12

Step-by-step explanation:

You have to know that a ratio is a fraction so you say 8 over 12

Answer Link

Otras preguntas

In the valence bond theory, a bond forms between two atoms because
The price of a pair of jeans was $31, but due to an increase the price went up to 129% of what it was originally. Which is the best estimate of the current pr
How bacteria conduct cellular respiration?
What were John smith's interests
If the perimeter of the rectangle is 28 cm, find the value(s) for x.
Write equation of line given in the graph please help me
Which of the following is the most important thing to remember when looking for a job? A. Always go to big businesses first. B. Arrive at the place of bus
What was one effect of the economic downturns of the late 1800s?
In Washington’s Farewell Address, he urged the nation to All of these avoid forming political parties avoid creating strong political bonds with foreign countri
Describe some of the common health conditions associated with air pollution. (Site 1)