twinone20039944
twinone20039944 twinone20039944
  • 25-01-2022
  • Mathematics
contestada

If the price of tuna is $3 per pound, how much would 4.9 pounds of tuna cost?

Respuesta :

cmascolo
cmascolo cmascolo
  • 25-01-2022

Answer:

$14.7

Step-by-step explanation:

3 x 4.9 = 14.7

Answer Link
hartwellrp
hartwellrp hartwellrp
  • 25-01-2022

Answer:

$14.70

Step-by-step explanation:

3 x 4.9 = 14.7 or 14 7/10

Answer Link

Otras preguntas

what is a nonfiction novel? Literature that reveals true people as the characters but creates a fictional storyline, literature that reveals true facts through
An astronomical unit is _____. the mass of the Sun 10 light-years the distance from Earth to the Sun the diameter of the earth According to Newton's 3rd law of
what was one result of large armies traveling great distance during the crusades
Question 1 (1 point) Question 1 Unsaved Completa la oración con el verbo correcto en el PRESENTE. (Semester 1 Unit 1) - Yo _______ mucho en clase. Que
If Thomson’s atomic theory was accurate, what would the results of Rutherford’s gold foil experiment have been
What were two of the reasons for the spike in oil prices during the 2000s? 1 Americans using less gas 2 too much refined oil 3 decreased OPEC production of oil
One of your friends at work is complaining about an assignment
In the circle, mBC=86. The diagram is not drawn to scale
HELP ASAP! I need to pass this !correct me if my answers are wrong & answer the ones I don't know will give brainliest to the person with the right answers
plz help...................