Lulucare1
Lulucare1 Lulucare1
  • 26-01-2022
  • Mathematics
contestada

a) Pizza Hut charges $15 for a pizza pie and $1.50 for each topping. Write an expression for the total
cost of one pizza and adding n toppings.

Respuesta :

jessnelson1234
jessnelson1234 jessnelson1234
  • 26-01-2022

Answer:

15 + 1.50n = cost of one pizza

Step-by-step explanation:

Hope I helped.

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following are reactants of photosynthesis? A.6CO2 + 6H2O + Energy B. C6H12O6 + 6O2 C. CO2 + H2O + Energy D. C6H12O6 + O2
What organelle is instrumental in holding the instructions to make proteins and controlling most of the cell functions? O nucleus O ribosome(wrong) O mitochondr
Which word best completes this sentence?Select the word from the drop-down menu.The evening shadows gave Mary a Choose... feeling that she was being watched.A.
people somebody help me with this asap please
here is my question plz answer it anyone
full form of WWW?..​
Starting at noon, the temperature changed steadily at a rate of -0.8°C every hour. At 3 p.m., the temperature was -2.5 °C. What was the temperature at noon?
two types of reaction (light-independent)​
find the value of a that makes the following equation true for all values of x 0.9^60x=a^x
Please answer quickly, due soon!