gzvyprvgxr gzvyprvgxr
  • 23-02-2022
  • Mathematics
contestada

If eight pencils cost 5.20 what is the unit price of pencils

Respuesta :

222009911s
222009911s 222009911s
  • 23-02-2022

8 divided by 5.2

that’s all it takes

Answer Link
lvvies
lvvies lvvies
  • 23-02-2022

Answer:

0.65

Step-by-step explanation:

Since we have given that

Cost of 8 pencils = 5.20

We need to find the cost of 1 pencil.

For this we'll use the unitary method,

5.20 divided by 8 = 0.65

Answer Link

Otras preguntas

To answer this question, refer to the crossover chart. For high volume production process, Process A would most likely be the best option. Group of answer choic
if you graph the system of Inequalities given below, which points would lie in the solution set? Select all the correct answers. x-y2-4 2x-ys 5 2y+ x>1
when does a fuse wire break
When a constant force acts upon an object, the acceleration of the object varies inversely with its mass. When a certain constant force acts upon an object with
Which of the following properties should carbon (C) have based on its position onthe periodic table?A. ShinyB. DenseC. MalleableD. Poor conductor​
helllllllpppp now pleaseeeee pleadeee hellllppp noooow​
What do paramecia use for defense?
the ratio 2.5m to 60cm can be written in the form 1:n find the value of n. someone please help asap
Read the passage from "The Storyteller." The children moved listlessly towards the aunt's end of the carriage. Evidently her reputation as a storyteller did not
Find the midpoint of AC. B (0, a) C (a, a) A(0, 0) D (a,0)