emilysksmily1752 emilysksmily1752
  • 23-02-2022
  • Mathematics
contestada

If 50 giant muffins cost R70 how much would 1 giant muffin cost

Respuesta :

bundyadam009
bundyadam009 bundyadam009
  • 23-02-2022

Answer:

it would cost r1.4

Step-by-step explanation:

because if you divide 70 by 50 to get to 1 muffin it. out 1.4 r

Answer Link
electro7864
electro7864 electro7864
  • 23-02-2022

Answer:

R1. 4

Step-by-step explanation:

70÷50

=1.4

Or

50a = 70 (a is muffins)

a = 70\50

a=1.4

Answer Link

Otras preguntas

35 over 45 in simplest form
Suppose there are 297 students going on a field trip. If each schoolbus carries 58 students, estimate the number of buses needed to carry all students.
Which plot element is the turning point in the conflict where the main character must make a decision or take action that determines the direction of the story?
Using the bohr model describe the changes in electrons energy and electron location when an atom changes from the ground state to an excited state.
Why is the interdependence of the worms and plants an example of commensalism?
The sum of three consecutive integers is −42. find the three integers.
Can someone please help me on this
realidades 1 please help me
A building is 190 feet tall and has a shadow that is also 190 feet. determine the angle of elevation from the tip of the shadow to the top of the building
Two numbers that are the same distance from zero on a number line but are on opposite sides of 0 on the number lin are called