hannifresco
hannifresco hannifresco
  • 24-02-2022
  • Mathematics
contestada

Si compramos 2/4 de azúcar y el kilo cuesta $47.00 ¿Cuánto tiene que pagar?
Ayuda!!!

Respuesta :

boredomela boredomela
  • 24-02-2022

Answer:

$11.75

Step-by-step explanation:

divide 1 para 4 le sale

1/4 = 0.25

47 x 0.25 = 11.75

Answer Link

Otras preguntas

What does the dotted line between the water molecules represent?
What type of force does a backpack exert on the body’s back and hips?
What is Phoenicia’s greatest legacy to the world?
Which statement accurately describes Benedict of Nursia? a. He designed and built the first Gothic cathedral, Notre Dame, in Paris. b. He founded the Holy Roman
Ancient rock paintings have been found in _____. a.Spain and Russia b.France and Turkey c.Spain and France d.India and China
Why did ethnic tension become such a severe problem in the Soviet Union and Yugoslavia?
In the reverse process of melting, the force of attraction between a substance's molecules Select one: a. increases. b. decreases. c. remains the same. d. decre
4x - y - 2z if x = -2, y = 3, and z = -2
Simplify 8y(y - 4) + 3y(y + 2). the choices are below 24y 2 - 26y 11y 2 - 26y - 8 11y 2 - 26y 11y 2 - 8
Which expression is equivalent to (82)−4?