notxlucas notxlucas
  • 24-02-2022
  • Mathematics
contestada

Padma bought 3 pounds of grapes. Each pound of grapes costs $2.75. How much money did Padma spend on grapes?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 24-02-2022

Hii!

We need to multiply so

3×2.75= 8.25

So she paid $8.25

Brainliest!=

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following was NOT one of the major inventions of the nineteenth century? A. the telegraph B. the printing press C. the steamboat D. the telephone
When you spin around, you lose balance because of fluid spinning around in the _____. cochlea tympanic membrane semicircular canals auricle
Based on the pyramid, which organism(s) provide the MOST available energy? A) predator fish B) birds and mammals C) insects and zooplankton D) phytoplankton
The sum of 2 numbers is 1855. Their difference is 259. What are they? PLZ ANSWER
The right of the people to be secure in their persons, houses, papers, and effects, against unreasonable searches and seizures, shall not be violated, and no Wa
How does finding a pattern help you complete a table
In both European and Japanese feudalism, power was in the hands of A. land owners. B. the military. C. the Church. D. Confucius scholars.
What legislation signed into law in 1940 indicated Roosevelt’s commitment to war preparedness?
What is answer for x2-5x+6=0
how did a person show their wwealth at old times do you think people often improve their social status in ancient Mesopotamia explain your answer