kabbyAscaleney kabbyAscaleney
  • 22-01-2017
  • Mathematics
contestada

You can purchase 3 items from shelf a and 2 from shelf b for 16

Respuesta :

BéatriceRoseMacduff
BéatriceRoseMacduff BéatriceRoseMacduff
  • 22-01-2017
3a + 2b = 16
I wasn't sure what you were asking but that's an equation for the word problem.
Answer Link

Otras preguntas

1. How does South Africa's geography and location affect trade?​
describe how calcium may be used in the body​
True or false The poles are colder because they are many more kilometers from the Sun than the equator. If you don't mind please explain why! Thank you.
Coffee café mix 90 pounds of coffee that cost six dollars per pound the types of coffee used to make this makes you cost seven dollars and four dollars per poun
PLS ANSWER IF YOU KNOW THE ANSWERuse a ratio table to solve each problem. Brianna's dad rides his motorcycle for 252 on 6 gallons of gas. At this rate, how far
Write the mixed number as an improper fraction 13/5
President Polk trusted General Zachary Taylor. True False
What does comma means
The question is in the photo
How can moisture in storms from Hawaii reach California?