braylonedwards01 braylonedwards01
  • 23-01-2017
  • Mathematics
contestada

You purchase 5 pounds of apples and 2 pounds of oranges for $9.your friend purchases 5 pounds of apples and 6 pounds of oranges for $17

Respuesta :

merxinda
merxinda merxinda
  • 23-01-2017
Apple is a dollar per pound, and orange is 2 dollar per pound.
5a+2o=9
- 5a+6o=17
-4o=-8
-4o/-4=-8/-4
O=2

5a+2(2)=9
5a+4=9
-4 -4
5a=5
5a/5=5/5
A=1

Answer Link

Otras preguntas

Simplify each side of the following equation before applying the addition propertyx − 9 + 6 = −5 − 4
Six people to can perform a task in 8 days. If we add 2 equally able people, how long would it take?
What changes occurred in Japan in the 1920's?
Six people to can perform a task in 8 days. If we add 2 equally able people, how long would it take?
what word describes a female human carrying an embryo
which type of livestock were raised in mission san francisco de asis
what advances did the early Chinese make?
What changes occurred in Japan in the 1920's?
does a trapezoid have exactly one pair of congruent sides sometimes, always, never
how are both the genes and the environment determine how tall a person will be?