Seudónimo Seudónimo
  • 24-01-2017
  • Mathematics
contestada

which cost the least per kilogram. $4 for 1.5, $5 for 2.0, $7 for 2.5, $8 for 3.5?

Respuesta :

IsabelSundman
IsabelSundman IsabelSundman
  • 24-01-2017
7 or 2.5 is the answer to the problem
Answer Link
Аноним Аноним
  • 24-01-2017
Divide each cost by their quantity to get the cost per kilogram and then compare.

4÷1.5
5÷2.0
7÷2.5
8÷3.5
Answer Link

Otras preguntas

how many molecules of carbon dioxide in water does it take to make one molecule of glucose
A 5.0 g lead bullet is fired into a fence post. The initial speed of the bullet is 210 m/s, and when it comes to rest, half its kinetic energy goes into heating
The amendment process under the constitution is an example of federalism because
what's the equation for "ten times the sum of half a number and 6 is 8
divide the following
If you want to play sports,you may need to what first?
what events led to the outbreak of war
Four- fifteenths of the airlines flight are international. The airlines flights are equally divided around 8 countries . If the airline has 1,800 flights in a
What is the difference between a independent and dependent variable?
Need help with the subtracting and adding, steps included please!