Seudónimo Seudónimo
  • 25-01-2017
  • Mathematics
contestada

Write and solve a real world problem that involves dividing a decimal by a decimal

Respuesta :

alexcia445 alexcia445
  • 25-01-2017
School sells lunch for $5.50 dollars per day for 5.3 days, if sally has $25.60 than will she be able to buys lunch for those 5.5 days 

1- Multiply 5.5 times 5.3 (number of days)
2-Take 25 and divide it by that number 

Answer Link

Otras preguntas

How to solve 6x>-24 and 9x<54 ?
Which statement best explains the principle of uniformitarianism
the perimeter of a triangle is 59 in. The longest side is 11in. longer than the medium side, and the medium side is 3in longer than the shortest side. find the
A bowling ball with a mass of 4.5 kg travels at a velocity of 37 m/s for 2.5 s until it is stopped at the end of the lane by the ball return. What additional i
out of a total of 500 flowers,65 are roses. what percent of the flowers are roses
what type of triangle must the hanger be to hang clothes evenly? The top part of the triangle is 110 degrees while the other equal sides are 35 Is it an obtuse-
What is an antonym for organelle
Sanford's shoe store received a shipment of shoes for its newest location. The manager determined that 35% of the shoes were athletic shoes. What fraction of th
Which type of blood vessel usually carries oxygen-poor blood? Which type of blood vessel usually carries oxygen-rich blood?
Your company has received an invoice amounting to $1,500 and the terms are 2/10, net 30. If you decide to pay within 10 days, how much will you have to pay?