Seudónimo Seudónimo
  • 25-01-2017
  • Mathematics
contestada

The cost of 8 oranges is $1. What is the cost of 4 dozen oranges?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 25-01-2017
Cost of 8 oranges = $1
Cost of 1 orange = 1/8

Now, cost of 4 dozen (=48 orange) = 1/8 * 48 = 6

In short, Your Answer would be $6

Hope this helps!
Answer Link
Аноним Аноним
  • 25-01-2017
Since 4 dozen is equal to 48 u would divide that by 8 and get 6 which would lead to $6
Answer Link

Otras preguntas

In this parallelogram, the measure of     angle b    exceeds the measure of   angle a by 30        What is the measure of  angle c
What does work depend on in scientific terms?
what is 1\4 times 96
what is a example in the real world of cell wall?
one milliliter equals 10^3 liter. simplify 10^3
Joe's bathroom floor is 5 feet wide and 8 feet long.  He will cover the floor with 3" square tiles.  How many tiles does Joe need?
Max is making a rectangular garden that is 5 feet less than twice it's width. If the perimeter of the garden is 89 feet, what will be it's dimensions?
What animal would probibly live closer to Antartica, the cape Buffalo of southern Africa or the wallaby of southern Australia? How do you know?
What is the pitch of a sound wave?
in the Diary of Anne Frank, Act 2, what effect does the landing of Allied troops in Normandy have on the attic inhabitants?