0604705 0604705
  • 23-03-2022
  • Mathematics
contestada

marco needs to buy some cat food.At the nearest​ store, 3 bags of food cost ​17.25$. How much would marco spend on 6 of cat ​food?

Respuesta :

lkwkn
lkwkn lkwkn
  • 23-03-2022

Answer: $34.50

Step-by-step explanation:

If 3 bags of cat food cost $17.50 this means that 6 will be double that or $34.50.

Answer Link

Otras preguntas

When you take the exit ramp off the expressway and merge onto the next road, you see yellow lines dividing the roadway. What do the yellow lines tell you about
use abolitionist as a sentence
What is 10 3/4 - 7 1/4
How did European expansion create the first global economic system?
What preceded English settlement along the Atlantic coast ?
Explain how to write 3*3/8 as the product of a whole number and a unit fraction
The Gilbert's are designing a rectangular patio. The patio has an area of 432 square feet. The width of the patio is 3/4 it's length. What is the length of the
What is the approximate atomic mass of an atom with 16 neutrons, 15 protons, and 15 electrons? a. 15 daltons b. 16 daltons c. 30 daltons d. 31 daltons e. 46 dal
An organism with a cell wall would have the most difficulty doing which process? a. Diffusion b. Osmosis c. Active transport d. Phagocytosis e. Exocytosis
Why is it important to speak up