KawaiiOtter2340 KawaiiOtter2340
  • 24-03-2022
  • Mathematics
contestada

Luca sells muffins and juice boxes at the
school snack bar. muffins are $1.50 each
and juice boxes are $1.25 each.

Respuesta :

4643656 4643656
  • 24-03-2022

Answer:

1.5m+1.25j

Step-by-step explanation:

m equals the number of muffins sold, and because each muffin sells for $1.50, 1.5m represents the income made from the muffins.

Same thing with the juice boxes, j equals the number of juice boxes sold, and because each juice box sells for $1.25, 1.25j represents the income made from the juice boxes.

Add the income from both of them to get the total income, and you get 1.5m+1.25j.

Answer Link

Otras preguntas

Why do you think more immigrants have settled in coastal states than landlocked states plz help
Why is it important for the young plant that lid of the seed tray is transparent?
Which of the following is an irrational number? A. √254 B. 0.6 repeating C. 159÷7 D. √361
Simplify the expression as much as possible. sin(2x)cos(x)
someone tell me what is 9/8 simplified
Why is it important for the young plant that lid of the seed tray is transparent?
A full truck weighed 3 2/6 tons. If the truck was only 4/6 full, how much would it weigh?
A tennis coach took his team out for lunch and bought 8 hamburgers and 5 fries for $24. The players were still hungry so the coach bought 6 more hamburgers and
A spinner number 1-10 is spun. Each number is equally likely to be spun. What is the probability of spinning: 1. an odd number OR a power of three? 2. a num
how did African Americans challenge segregation after world war 2?