20ralogaivaua 20ralogaivaua
  • 24-03-2022
  • Mathematics
contestada

Helen buys 2 pineapples. She pays with a £5 note and gets £3.60 change. Work the cost of one pineapple.

Respuesta :

cisiltikici01 cisiltikici01
  • 24-03-2022
2pineapples=1.40
To work that out you do 5-3.60= the cost of 2
To work 1 out you divide by 2 so
1.40 divided by 2 = 70p
Answer Link

Otras preguntas

Controlling the flow of information is important, because people tend to learn better when a little bit of new information is presented to them at a time.True/f
A rubber ball is dropped from rest from a height h. The ball bounces off the floor and reaches a height of 2h/3. How can we use the principle of the conservatio
a cell is in a solution that contains dissolved oxygen as the cell used oxygen for respiration
EXTRA POINTS PLEASE HELP ASAPP Which type of figurative language is used in the quote below? "At night Nenny and I can hear when Earl comes home from work. Firs
Evaluate the expression if b = 3. 12 (63 -1) 6=3 2
Test scores were recorded for students in a statistics class. The scores for the first test had a standard deviation of 3.8 points. The scores from the second t
discuss the biological underpinnings of motivation including needs drives and homeostasis.
Which phrase describes a study in which all sample members are surveyed only once? A) Cross-sectional study B) Interview
________ must be included in an affidavit to support an allegation in order to justify a warrant. a. verdicts b. witnesses c. exhibits d. subpoenas
What is an example of a colloid? A. Soda B.Fog C.Jewelry D.Silverware