Heygirl2685 Heygirl2685
  • 25-03-2022
  • Mathematics
contestada

Roman purchased 2 1/2 pounds of chocolate covered peanuts for $9.75 what was the price per pound?

Respuesta :

semsee45
semsee45 semsee45
  • 25-03-2022

Answer:

$3.90

Step-by-step explanation:

2 1/2 pounds = 2.5 pounds

To determine the price per pound, divide $9.75 by 2.5:

[tex]\sf \dfrac{9.75}{2.5}=3.9[/tex]

Therefore, the price per pound was $3.90

Answer Link

Otras preguntas

Anna buys a magazine and a pizza. She spends $9.75. The pizza costs twice as much as the magazine. How much does the pizza cost? Guess, check, and revise to sol
Eating disorders are caused by all of the following factors EXCEPT: a. psychological factors b. genetic factors c. economic class d. financial factors
What is theme? the dramatic struggle or clash between two or more forces in a story the recurring object, concept, or idea in a story. the lesson a reader infer
Why do poets repeat themselves?
Tommy takes 4 hours to drive to NC which is 232 miles away. How fast is tommy driving?
How were obligations mutual in feudalism
What does he kept his eyes on the rocky peaks that jutted into the sky like jagged shark's teeth mean?
A company divides its production into several separate tasks, with different people performing each task. This company uses _____. production costs profit maxim
Explain why egalitarian society has a lower density of men in the community?
which dynasties attempted to cut off trade with mongols