jazminebrock jazminebrock
  • 26-03-2022
  • Mathematics
contestada

A 2-pack of clay pots costs $9.30. What is the unit price?

Respuesta :

savannahdancer1
savannahdancer1 savannahdancer1
  • 26-03-2022

Answer:

$4.75

Step-by-step explanation:

To find the unit price (price for one), just divide $9.30 by 2. You get that one clay pot (the price for one unit) is $4.75.

Hopefully this helps- let me know if you have any questions!

Answer Link

Otras preguntas

What does "reciprocal impact" mean?
PLEASE HELP I need to make a simple acrostic poem for the word "CHARTER" (the definition is "a document that granted the right to form a colony")
use the distance formula to find the distance between each pair of points.u (2,3),v(5,7).
What is 498 divided by 12?
If a positive integer n is picked at random from the positive integers less than or equal to 10, what is the  probability that 5n + 3 ≤ 14?
simplify expression 5(16p)
What were the potential contacts between mesopotamia and other river valley civilization centers
I need help with this problem. 2.9 × 10 ^11 - 3.7 × 10^13
Write forty-five thousandths in standard form.
how do you find the missing endpoint if P is the midpoint of line NQN(2,0) P(5,2)