10005500 10005500
  • 25-01-2017
  • Mathematics
contestada

shela bought 10 1/2 oz of almonds for $3.36.how much did the almonds cost per pound?

Respuesta :

rdwyer001
rdwyer001 rdwyer001
  • 25-01-2017
The answer to that would be : For every ounce the almond costs 62 cents
Answer Link
texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 25-01-2017
10 1/2 = 10.5

3.36 / 10.5 = 0.32 per oz

1 lb = 16 oz

0.32(16) = $ 5.12 per lb <==

Answer Link

Otras preguntas

P varies inversely with x. If p = 14 when x = 16, find the value of p when x = 21.
all of the following individuals would be allowed to effect transactions in the account of a customer who is mentally incapacitated except a(n): a individual na
Which one of the statements below describes the direction of thermal energy transfer in an isolated system? In an isolated system, for energy transfer to take p
Given m = 2 and the point (6, 8), what is the point-slope form of the equation?​
which of the following is not a characteristic evaluated in ratio analysis? a.liquidity b.marketability c.profitability d.solvency
 use the discriminant to determine how many and what kind of solution to quadric equation X ^2- X = -1/4 
which will have the greater acceleration rolling down an incline: a hoop or a solid disk? why?
when a hurricane moves onto land, it rapidly declines because of friction and lack of warm, moist air. t/f
On mountain roads, if you have ____ or more vehicles behind you, you must use turnouts to let them pass.
What is Daisy's artificial world?