Seudónimo Seudónimo
  • 26-01-2017
  • Mathematics
contestada

Store A sells 11 bagels for 9.57 Store B sells bagels for 3.52. How do the unit rates compare?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 26-01-2017
First you put the numbers in this form:

11 Bagels = $9.57
________ _______
? Bagels   = $3.52

Now they look like fractions but you have to cross multiply them like this: 11 x $3.52 which makes $38.72 then you divide $38.72 by $9.57 which makes the answer that you have to find which is 4.04597701 or just to round 4 and then that will be your answer.
Answer Link

Otras preguntas

How were african-americans (who were free treated in northern cities?
what will be the distance from point c' in the rotated figure?
a truck costing 25000 with a residual value of 5000. the truck's estimated life is 10 years. what is the book value at the end of year 2
What might be causing the universe to accelerate?
A person whose body can still function properly without the drug, but still craves the drug, even though the "high" is not as intense is __________
Miko and Cheko each had an equal number of stamps. On Cheko's birthday, Miko gaveCheko 31 stamps. After receiving the stamps from Miko, Cheko had 3 times as man
The particles that make up protons and neutrons and are thought to be basic units of matter are what?
what are the roots of 12x=9+5x^2
5a please :) I don't know the formula
The concentration of hydrogen ions [h+] in a solution is 4.5 × 10–2m. what is the ph?