kurtCobaine02
kurtCobaine02 kurtCobaine02
  • 26-01-2017
  • Mathematics
contestada

how do you Express $3.29 for 24 cans of soda as a unit rate

Respuesta :

tatianatrinidad
tatianatrinidad tatianatrinidad
  • 26-01-2017
You divide the $3.29 by the 24 cans and then round since we are talking about money. I got 14 cents per can! (0.14:1)
Answer Link
olorundaral
olorundaral olorundaral
  • 26-01-2017
divide 3.29 by 24
the unit price should be $0.14


Answer Link

Otras preguntas

1) G to H. 2) I to J. 3) J to I. 4) I to H.
What is the difference between a Linear Graph and an Exponential Graph?
1) Write a unit rate for the situation: 50 students in 5 classes
The biopsychosocial model of abnormality states that behavior is influenced by all of the following except __________ factors. A. genetic B. physiological C. la
1. The range tells you about the values in the middle 50 percent of the data set. True False
HELPPPP PLEAASE IM STUCK DUE IN 15 MINUTES
Find all of the primary sources in the list. Someone's Twitter feed An almanac An analysis of Julius Caesar Research findings on video gaming's effect Abra
the last option is both help mee i will mark brainliest
anyone who answers fast gets a brainly crown thing When looking at a person, what are some observations that you could make that would lead you to think they ar
Can someone make a Microsoft Teams then send me the code