bellanicoletti
bellanicoletti bellanicoletti
  • 26-01-2015
  • Mathematics
contestada

If 6 dollars is the cost of 2 cans of tuna, what is the unit rate

Respuesta :

sheiilaa
sheiilaa sheiilaa
  • 26-01-2015
6/2 is 3 dollars per can of tuna
Answer Link
NekoKeying
NekoKeying NekoKeying
  • 26-01-2015
It would be $3. Since two is for 6, you divide 6 by 2 and get 3.
Answer Link

Otras preguntas

can somebody plz help me
What phase of matter has particles that are held together but can flow past each other and takes the shape of a container, filling it from the bottom up?
what was the most common destination for African American migrants between 1910 and 1930
A photo of a painting measured 13 x 17 inches the scale of the photo to the original painting is 1 inch to 3 inches. What is the size of this painting
One model for a certain planet has a core of radius R and mass M surrounded by an outer shell of inner radius R, outer radius 2R, and mass 4M. If M = 6.24 × 10^
what does toll plaza mean??​
what is the common difference for this arithmetic sequence? -6,-2,2,6,10 A.4 B.5 C.3 D.6
A jet airplane lands with a speed of 120 mph. It has 1800 ft of runway after touch- down to reduce its speed to 30 mph. Compute the average acceleration require
What is the solution to the rational equation x over 2x minus 1 plus 1 over 4 equals 2 over 2x minus 1
7. If the value of x varies directly with the value of y, and x = 3 when y = 21. What is the valu y, and x = 3 when y = 21. What is the value of x when y = 105?