aquadrop223 aquadrop223
  • 26-01-2017
  • Mathematics
contestada

Cheryl paid $37.20 for 12 gallons of ice cream for a school picnic. How much would 1 quart of ice cream cost?

Respuesta :

Pwhndaz111
Pwhndaz111 Pwhndaz111
  • 26-01-2017
First, you need to get to one gallon, which is 37.20 divided by 12. (3.1)
Divide that number by four, which is: 0.775, or 0.78 rounded up to the nearest hundredth.
Hope that helped.
Answer Link
zaniyah223
zaniyah223 zaniyah223
  • 26-01-2017
Remember that we had to cover 12 gallons into quarts, so we did 12 x 4 = 48 quarts. SO THE ANSWER WOULD BE... Divide $37.20 by 48... AND IT WOULD GET YOU O.78
Answer Link

Otras preguntas

Fiona drives 18 meters east and 24 meters south. What is the magnitude of her displacement? 15 m 18 m 20.0 m 30.0 m 35 m
Rewrite 6/5 as amixed number. a 5/1/1 b1/1/5 c 1/2/5 d 1/1/6
[tex]( - 1) + 8 = [/tex]​
During her reign,Empress Theodora promotes/increased the rights of which group of people?
10 points and Brainlyest I need a 1 two 2 page essay on an object that is important to to or about nature plz help
Several weeks ago, Jonathan bought a new car. For the first few weeks, the buzzer went off every time he started the car because he had forgotten to buckle his
9.2.7 Practice Questions Question 1 of 15 Mark this question for review A technician is tasked with replacing a Wi-Fi antenna in a laptop computer. Which of the
How do you do 4and 6 plssss help me
What should be applied to unnecessary words? apostrophe italics hyphen capitalization parentheses quotation marks
The circumference of a circle is 8 pi if and only the radius is 4 True or false???