jua4nj0 jua4nj0
  • 22-04-2022
  • Mathematics
contestada

a dozen oranges cost 12 pesos so how much do 60 oranges cost

Respuesta :

mauverandol mauverandol
  • 22-04-2022
Find out how much one orange costs (the unit rate:

12 / 12 = 1
Therefore one orange is one pesos

So 60 x 1 = 60

60 oranges costs 60 pesos
Answer Link

Otras preguntas

A function is represented by the graph. Complete the statement by selecting from the drop-down menu. The y-intercept of the function y = 3x + 2 ​​​is Choose...
Why do Tom and daisy leave chapter 9
What is the results of an unclear thesis statement?​
Please help me with math question
If PQ is reflected across the x-axis, what will be the coordinates of P'Q'? OA) P (4, 4) and Q'(1, 2) OB) P(-4,-4) and Q'(-1, -2) OC) P (4, -4) and Q'(1, -2) O
Help please I’ll make u brainliest If you were alive in 1776, which one of the grievances would you have the biggest problem with? Cite the grievance and expla
What does the setting reveal about the time period of the text? O A OB. It takes place during a time when soldiers patrolled city streets. It takes place during
What was life like for free African Americans in Southern cities? How were their rights limited?
Difference between colonialism and imperialism. ​
In a board game, each player selects 4 different tokens from 16 to start the game. How many different ways are there to select 4 tokens without repetition?