aestheticcloudy61
aestheticcloudy61 aestheticcloudy61
  • 23-04-2022
  • Mathematics
contestada

A grocery store buys organic
apples for $0.75 per apple. The
store marks up the cost of each
apple by 23%. How much will each
apple cost at the store?

Respuesta :

biffyboffboof
biffyboffboof biffyboffboof
  • 23-04-2022

Answer:

ok so 23 percent more means thats its the oringaly price times 1.23 so

0.75*1.23=9.225

92 cents per apple

Hope This Helps!!!

Answer Link

Otras preguntas

You have a firewall between a programming group’s network and the production network. What is the best option to enable on the firewall to prevent unapproved ve
In ""the fly"" what change does the poet mark by starting a new stanza at line 5
Suppose you have drawn a​ consumer's budget line for food and clothing with food on the horizontal axis and clothing on the vertical axis. If the prices of food
please help me out .................
In five-card poker, a straight consists of five cards with adjacent denominations (e.g., 9 of clubs, 10 of hearts, jack of hearts, queen of spades, and king of
letter to a friend telling him about your school​
An electrochemical cell has a constant potential of 2 V and provides a steady current of 1 A. How many electrons move from the anode to the cathode in 1000 seco
Two forces P and Q act on an object of mass 11.0 kg with Q being the larger of the two forces. When both forces are directed to the left, the magnitude of the a
describe 2 physical and 2 social factors that could negatively influence your health
the constitution established thee branches of government that​