queen2thestaffords queen2thestaffords
  • 25-04-2022
  • Mathematics
contestada

A package of 6 pencils costs $3. The cost per pencil is $.

Respuesta :

igoroleshko156
igoroleshko156 igoroleshko156
  • 25-04-2022

Answer:

Each pencil costs 50 cents

Step-by-step explanation:

Step 1:  Determine the price per unit

(Price of Items) / (Amount of items)

($3) / (6)

$0.5

Answer:  Each pencil costs 50 cents

Answer Link
oliviavial852 oliviavial852
  • 25-04-2022
Each pencil is 0.5 cents because 3 divided by 6 is 0.5
Answer Link

Otras preguntas

What is the difference between stratification and differentiation? a. Stratification develops in many groups and organizations, but differentiation is less co
What device has been increased social media use by the largest degree
You said you dislike working in an ethnic environment. Is that correct?
What do you understand by the term positron?
Energy from the Sun and energy from food are just different forms of the same thing. Question 20 options: True False
is a form of government that means ruling family A.dynasty B.king C.tyranny D.empire
The blood speed in a normal segment of a horizontal artery is 0.140 m/s. An abnormal segment of the artery is narrowed down by an arteriosclerotic plaque to one
Characters trats can be discovered by analyzing hyperode imagery characterization syntes
In the figure, ADHG = AFHE. Which statement is true by CPCTC?
one way parents and guardians can influence technology use is to model proper use for their children. what outcome will you expect if this guideline was follow