queen2thestaffords queen2thestaffords
  • 25-04-2022
  • Mathematics
contestada

Liam spends $4 for 2 pounds of grapes. The grapes sell at a rate of $
per pound.

Respuesta :

igoroleshko156
igoroleshko156 igoroleshko156
  • 25-04-2022

Answer:

Grapes sell at a rate of $2 per pound

Step-by-step explanation:

Step 1:  Determine the price per unit

(Price of Items) / (Total Pounds)

($4) / (2)

$2


Answer:  Grapes sell at a rate of $2 per pound

Answer Link

Otras preguntas

The line y=-4-2 correctly written in standard form is?
Which Supreme Court procedure involves justices announcing their ruling on a case, along with the justices' explanations of the reasoning behind the decision? •
Part B What is the greatest number of each type of writing tool that the club can buy? greatest number of pens = greatest number of pencils = 600
Select the reason that best supports Statement 8 in the given proof.
Answer pls brainliest
1. What is an ecosystem and what are it's parts and functions2. What can challenge an ecosystem3. What are the roles of the water and food cycles in an ecosyste
pls answer the below things​
what is the quadratic equation in standard form with rational coefficents that has a root of 5+4i?
The XYZ PAC operates on behalf of the XYZ interest group. Which campaign behavior of the XYZ PAC would be against current law? A. The PAC contributes $4,000 to
what is the answer to 3.14 multiplied by 62