rwhaley742 rwhaley742
  • 25-04-2022
  • Mathematics
contestada

Strawberries cost $1.19 per pound. What is the cost of 2.16 pounds of strawberries?

PLEASEEE HELPPPP

Respuesta :

jsimpson11000 jsimpson11000
  • 25-04-2022

Answer:

$ 2.57

Step-by-step explanation:

1.19 $/pound  * 2.16 pound =

Answer Link

Otras preguntas

Why would an author choose to include subplots in a story?
what are three ways a rectangle and a square are alike
What is another name for the beginning of a story?
In what way was the population of the Middle Colonies like the population of the United States today?
Positive parenting can begin when the child is how old?
Which of the following would be the best reason why a farmer in a developing country would want to live in a floodplain? a.) cows like to live near water b.) th
In which country is Buddhism widely practiced today? A. China B. Japan C. Nepal D. North Korea
What is 8/10 divided by 6/9? (Note:They are both fractions.)
The mesentery carries blood to the?
Question 12 (Worth 5 points) (MC)The drawing below shows a scene from the South during Reconstruction. The illustration shows a line of African American men an