10royjoh01788 10royjoh01788
  • 26-04-2022
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells chicken for $4.25 per
pound. What would be the cost of 3 lb of
chicken?
A. $15.30
B. $14.25
C. $7.85
D. Not Here

Respuesta :

isabellaglenn isabellaglenn
  • 26-04-2022

Answer:

d (not here)

Step-by-step explanation:

4.25 * 3 is 12.75

Answer Link
bashirmahyoub bashirmahyoub
  • 26-04-2022

Answer:

the answer is 12.75

Step-by-step explanation:

because if each lb of chicken costs $4.25 then 3lb of chicken would  be 12.75 becuase 4.25 x 3 = 12.75 hope this helps <3

Answer Link

Otras preguntas

This kid was a young Albert Einstein. This sentence uses ________. A onomatopoeia B assonance C metaphor D allusion
1 What is the image of (0, 12) after a dilation by a scale factor of centered at the origin?
Draw lines to separate the trapezoid into a rectangle and two identical triangles. What are their dimensions?​
Since she had an established customer base of retail stores when she began her job as a sales representative for unilever, jess can skip one step in the selling
fill in the blanks An object's acceleration describes its change in speed. If the speed of an object increases with time, its graph will have a ---------- gradi
2c+3a c=6 a=3 Evaluate the expression
1. Which of the following is an example of digital media? O a flowchart detailing the process of applying to college O an ancient tapestry from an Anglo-Saxon c
True or false, taal volcano has more than two craters
In what way did thurgood marshall differ from previous leading black leaders?.
I need help with this question. please help me. Here it is ..