angelina302624 angelina302624
  • 23-05-2022
  • Mathematics
contestada

if 5 apples cost 0.60 then how much does 6 apples cost

Respuesta :

avoos33
avoos33 avoos33
  • 23-05-2022

Answer:

If 5 apples cost 0.60 then we need to find the cost of 1 apple

Step-by-step explanation:

Which is

1 apple = 0.60/5
            = 0.12

So 6 apples cost = 0.12 x 6
                            = 0.72

Answer Link

Otras preguntas

How many times for the moon circle the Sun in a year
A math teacher drove by a playground that was full of boys and dogs. The teacher happened to notice that there was a total of 40 heads and 100 feet. How many bo
(-3)2+2(9-12)-|4(-2)|
how many articles does the Constitution Have?
Bryce bought a bag of cashews.he served 7/8 pound of cashews at a party. This amount represents 2/3 of the entire bag. The equation 2/3n =7/8 can be used to fi
Which personal pronoun agrees with the antecedent in this sentence? Nobody who went on this camping trip will ever feel the same about sleeping in __________ o
about 2% of the people in the world have red hair. There are about 7,000,000,000 people  in the world. about how many people have red hair?
What is the value of the equation 3x-4y=65 when y=4
why is spider not good?
Which is the better buy? 12 bars of soap for $10.00 or 5 bars of soap for $4.00