edp4452040
edp4452040 edp4452040
  • 25-05-2022
  • Mathematics
contestada

2.5 lbs of apples for $3.25 or 35oz for $3.50?

Respuesta :

heum
heum heum
  • 25-05-2022

Answer:

2.5 lbs of apples for $3.25

Step-by-step explanation:

16 oz in one pound, 2.5 pounds is 40 oz. 40 oz is bigger than 35 and it costs less.

Answer Link

Otras preguntas

What were Thoreau's main ideas?.
What is the mood of the poem?.
How do you search Brainly answers?.
Let f be a twice-differentiable function on R such that f′′ is continuous. Prove that f(x)f′′(x)<0 cannot hold for all x. I have been able to think of specif
"When the isocost line is tangent to the isoquant, then A) the firm is producing that level of output at minimum cost. B) the firm has achieved the right econ
What are the 3 C's in drama?.
What is the scale factor of the dilation of triangle?.
(2a²b⁵/18a⁴b)¹/² simplify
a nurse is administering a blood transfusion to a client. after 15 minutes, the client reports difficulty breathing. what is the first action by the nurse?
Find the radius R of the orbit of a geosynchronous satellite that circles the earth. (Note that R is measured from the center of the earth, not the surface.) Yo