whitneylyn40 whitneylyn40
  • 22-08-2022
  • Mathematics
contestada

if a pound of coffee costs $12, how many ounces can be bought for $1

Respuesta :

prestonmick07 prestonmick07
  • 22-08-2022

Answer:

192

Step-by-step explanation:

1 Pound = 16 Ounces

So 16 (ounces) x 12 (dollars) = 192 (ounces)

16 x 12 = 192

Answer Link
sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 22-08-2022

Answer:

  1 1/3 ounces

Step-by-step explanation:

The weight you can purchase is proportional to the amount you want to spend. There are 16 ounces in a pound.

Proportion

Where x is the quantity you can buy with $1, the proportion is ...

  (16 oz)/($12) = x/$1

  4/3 oz = x . . . . . . . . . multiply by $1. The amount you can buy with $1.

1 1/3 ounces can be bought with $1.

Answer Link

Otras preguntas

use compensation to write 3 different equations with the same sum as 38+16
Which verb correctly completes this sentence? Mónica _________ la casa de mis padres. sabe conoce saben conocen
(-2,2) lies in what quadrant
a thermometer is guaranteed to give a temperature no more than 1.2 degrees farenheit from the actual temperature. if thermometer reads 28 degrees farenheit, wr
How many kilograms are in 500 grams? ...?
LOOK FOR AND FIX COMMA USAGE!! TO THIS: Students whose parents are in the military often move around a lot. ...?
A drawer contains 8 red shirts, 6 blue shirts, and 7 white shirts. If a shirt is drawn at random, what is the probability that the shirt will be blue?
Which of these was one cause of the outbreak of the Red Scare?
Which electromagnetic wave has wavelengths just longer than visible light?
What is a convection current?