gibbsmia07 gibbsmia07
  • 23-08-2022
  • Mathematics
contestada

Please helpppppp

Decide which of the two given prices is the better deal and explain why.
You can buy shampoo in a 6-ounce bottle for $2.89 or in a 14-ounce bottle for $11.59.

Respuesta :

giancarloa0505 giancarloa0505
  • 23-08-2022

Answer:

the 2.89

Step-by-step explanation:

2.89 x 3 =8.67 which gives you 3 6 -ounce bottle adding up to 18 ounces

Answer Link

Otras preguntas

A force of 1200 N acting on a body creates a pressure of 2,000,000 Pa. What is the area of the body?
Speed is measured by what SI units?
Escribe ordenadamente cinco números enteros que sean mayores que -2, con el signo adecuado
name Any gymnosperm with male and female cones
look at the screenshot
Their job allows them less freedom than ours______​
12. Cows digest proteins into smaller molecules called peptides through the use of an enzyme called pepsin. Aqueous solutions taken from the contents of a cow's
456.483 in expanded form
7 is the bracket from the quotient of 48 divided by the sum of 5 and difference of 11 and 8​
what is the starting salary for a pediatrician and what is the starting salary in North Carolina? ill give brainliest!!!