129180
129180 129180
  • 22-09-2022
  • Mathematics
contestada

Grayson buys milk and oranges at the store.
He pays a total of $40.68.
He pays a total of $2.52 for the milk.
He buys 8 bags of oranges that each cost the same amount.

How much does each bag of oranges cost?

Respuesta :

27alexanderjett
27alexanderjett 27alexanderjett
  • 22-09-2022

This is what I do :

40.68 - 2.52 = 38.16

38.16 รท 8 = 4.77

Each bag of oranges costs $4.77

hope this helps this is 100% right

Answer Link

Otras preguntas

An object with a mass of 2.0 kg accelarates 2.0m/s2 when an unknown force is applied to it. What is the amount of the force?
The question asks write an equation of the line that passes through the given point and is perpendicular to the given line. 1. (1,1); y=1/2x+4
10 to the second power +5=
What scenario is an example of cost-push inflation?
the table below shows the cost for different quanties of gas find the cost of 15 gallons
Choose the state and capital that border the east coast of the United States. Augusta, Maine Helena, Montana Lansing, Michigan Jackson, Mississippi Then anot
What Is the enviroment like in the Southwest Region
which of the following distribution of power under a confederal system
need help before 6:30pm
Why did the court allow Alvarado's confession to be used as evidence?