RayaS623394 RayaS623394
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

five pounds of sugar cost $4.05 how much sugar do you get per dollar? round your answer to the nearest hundredth, if necessary.

Respuesta :

AyazX104725 AyazX104725
  • 25-10-2022

Given:

The cost of five pounds of sugar is $4.05.

Explanation:

To determine the amount of sugar that individual get for 1 dollar, divide 4.05 by 5.

Divide 4.05 by 5 to determine the amount of sugar individual get per dollar.

[tex]\frac{4.05}{5}=0.81[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

The office building complex and the school building next door have the same number of rooms. The Office building has floors with 5 one-room offices on each, and
hi! can someone help!? asap!!
Can someone answer this​
A Revolução Francesa foi um fato marcante que transforma a sociedade europeia provocando o início das transformações sociais Profundas em todo o continente Euro
Decide if the statement is a command statement Viene aquí. a. command statementb.not a command statement​
Based on the trend in the graph, what will most likely happen to the urban population in the future? It will continue to decline as more people move to the stat
What is the measure of angle R? R 36 500 Р 20 ООО 17 degrees 25 degrees 34 degrees 65 degrees
In Mohammad’s class, 80% of the students are boys. There are 24 boys in the class. What is the total number of students in Mohammad’s class?
Do you think removing other animal populations could impact/change Yellowstone National Park?
which decimal is equivalent to 25/6 ?