JamiracleZ339299 JamiracleZ339299
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

Zach can buy a dozen pencils for $1.89, 24 pencils for $3.60, or 36 pencils for $5.49. What is the best buy?

Respuesta :

JaniyhaC342266 JaniyhaC342266
  • 25-10-2022

To know which one is the best option we have to divide the cost in the number of pencils so:

[tex]\frac{1.89}{12}=0.16[/tex]

the second option is:

[tex]\frac{3.60}{24}=0.15[/tex]

the thert option is:

[tex]\frac{5.49}{36}=1.16[/tex]

So the best option is the second option

Answer Link

Otras preguntas

Read the following excerpt from "The World Without Us" by Alan Weisman:With no dredging, Central Park's ponds and reservoir have been reincarnated as marshes. W
formula for finding the radius of a semi circle​
What is the surface area, in square centimeters, of the square pyramid?
Today you will write an original scene that you will film. I have provided you with a few promts to choose from. After choose your promt you will write a 2 or m
Solve by using substitution y=2x 3x-y=3
Can someone please please PLEASEEE help me with these two questions!! (15 points….)
HELP!!! What is the Area!
Help me find answers ASAP please
Why is the use of an international system of measurement important for science?
I NEED HELP ASAP this question is worth 10 points