Name: Date: Writing Linear Equations from Word Problems (Page 2) 5) You are planning a class pool party and have reserved the pool for $625. It will cost an additional $11 per person for food. Write a linear equation to represent the total cost of the pool party based on the number of people that will attend. a) If 26 people end up coming to the pool party how much will it cost you?