shamyiablanden14
shamyiablanden14 shamyiablanden14
  • 22-02-2017
  • Mathematics
contestada

If a dozen eggs cost $1.35, what is the unit cost?

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 22-02-2017
1 dozen eggs = 12 eggs

1.35 / 12 = 0.1125.....so the unit cost = $ 0.11 (11 cents) per egg
Answer Link

Otras preguntas

Match the following numbers with the correct number of significant digits they possess. Answers may repeat. (4 points) (B)172 (A)450.0 x 10^3 (A)3427 (B)0
i need help i dont understan
express the following in exponential notation
PLEASE HELP!! What is the value of c 9–c=63 C= ______
How to find slope with only x and y intercept
please need help!!!!
Lincoln Middle School has a student body of 5 ^5 students. Each class has approximately 5 ^2 students. How many classes does the school have?
Ason and his friend went to a restaurant for dinner. The food that they ordered cost $25. A 7% sales tax was applied to the total. After the sales tax was appli
how should I answer this question?
Give three example of ways in which biology can help inform everyday decisions