Seudónimo Seudónimo
  • 23-02-2017
  • Mathematics
contestada

How many pounds of oranges cost $12? Show your work.

How many pounds of oranges cost 12 Show your work class=

Respuesta :

bmcshan79
bmcshan79 bmcshan79
  • 23-02-2017
If 2 lbs = $3 then 1lb = 1.50
So $12/$1.50= 8lbs
Answer Link

Otras preguntas

80 – (-22) is my math problem answer pleaer​
WILL GIVE BRAINLIEST AND 1000 POINTS How did the Magna Carta affect political life in the British colonies in North America? Colonists knew that there were limi
Manny can complete a sales route in 7 hours. Jane can do the same job in 3hours. How long will it take them to the job together
__believed that as animals became more complex, so did their emotions
Select the ways in which Titan resembles early Earth. Choose one or more: A. Its atmosphere is mostly nitrogen. B. It has a thick atmosphere. C. It is rich i
Read and choose the correct option to complete the sentence. A tus padres les gusta ________ de vacaciones en el verano.ircomerorganizarpoder'Ir' was the correc
: Which represents the explicit formula for the arithmetic sequence an=15+5(n−1) in function form? A f(n)=5n+15 B f(n)=n+20 C f(n)=5n+10 D f(n)=n+10
A random sample of 100 people was taken. Eighty of the people in the sample favored Candidate A. We are interested in determining whether or not the proportion
Not all Americans were in favor of declaring independence. In fact, one out of five white Americans remained loyal to the British crown. However, which of the f
What is the answer picture here