cMyro6dznumclaughne cMyro6dznumclaughne
  • 23-02-2017
  • Mathematics
contestada

Eugene spent $14 on a magazine and some candy bars. if theagazine cost $6 and each candy bar cost $2 then hpw many candy bar did he buy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 23-02-2017
14=6+2x
subtract 6 from both sides
8=2x
divide both sides by 2
x=4 candy bars

Answer Link

Otras preguntas

The courts dismantled official segregation, but many American students still attend schools that have a strong ethnic, religious, or class imbalances. What can
When a tourist goes to a bank in a foreign country to convert money into the local currency, the exchange rate used is the forward rate?
Need the answer to this quickly, help!!!
which is different in value
What kinds of leaders came to power in italy germany and the soviet union before ww2?
What is melted rock called and where does it come from?
Who says the following and why? well, i warn you, you won't get home yourself, you'll stay right there, trapped with all the rest. but wait, i can save you, fre
PLZ HELP john gets price quotes from two different lawn mowing services for the cost of mowing the field next to his house company A charges $8 plus an addition
Lewis is a business manager for micro manufacturing company. ethical dilemmas that lewis is not likely to encounter include deciding​
Packet switching is most efficient for ________ data.