Zayislit Zayislit
  • 25-02-2017
  • Mathematics
contestada

A 16 oz package of brown rice costs 79 cents and 32 oz package of white rice costs 3.49 which package is a better deal and why

Respuesta :

girleygirl110
girleygirl110 girleygirl110
  • 25-02-2017
the better deal is the 16 ounces for 79 cents because it is 5 cents an ounce
while the 32 ounce bag is 11 cents an ounce
Answer Link

Otras preguntas

which term describes a strong sense of attachment to one's homelnd
What is the sum of -10 and 6
a persons metobalism remains constant throughout life
How are the sun, the moon, and Earth related during a solar eclipse? A.) Earth is located between the sun and the moon. B.) The moon is located between the sun
Which is the topic sentence of the following paragraph? Each paragraph should have a topic sentence, support, and a concluding sentence. The topic sentence tell
The coordinate plane shows the floor plan for a swimming pool. What is the area of the pool’s border? A. 50 square meters B. 65 square meters C. 80 square
If carbon was the most common element found in the moons and planets, what element is missing that would make them similar to Earth?
Which website is best to use to make a website?
why egg cell is required in process of cloning?
Find y. Round to the nearest tenth