christyteaaa
christyteaaa christyteaaa
  • 26-02-2017
  • Mathematics
contestada

Beef: $3.50 per lb
Chicken: $1.95 per lb

Question: Mrs. Campbell bought 1/2 lb of beef and 2 lb of chicken. How much did she spend?

Respuesta :

ngfriesema ngfriesema
  • 26-02-2017
$3.90 for the chicken and $1.75 for the beef
Answer Link
dsaketh
dsaketh dsaketh
  • 26-02-2017
1/2 (cost of beef for 1lb) + 2 (cost of chicken for 1lb)

1/2(3.50) + 2(1.95) = 1.75 + 3.9 = 5.65

She spent $5.65
Answer Link

Otras preguntas

Identify the steps congress can take if a witness at a congressional investigation cites fifth amendment protection and refuses to testify
Identify the complete verb: he still has not mailed the check.
how much does he receive if he is given 1.5% commission?
What is the spinning of the earth on its axis called?
equipments to use Pour and finish a large concrete slab for a large facility
How do i write in standard form 20000 degrees celsius?
Your friend won the race that you were both running. Instead of being gracious, your friend made fun of you for losing, and now you don't want to run anymore. W
lisa's dog has 12 squeaky toys. one third of the dog's toys are squeaky toys. how many dog toys are squeaky?
A candle in the shape of a circular cone has a base of radius r and a height of h that is the same length as the radius. which expresses the ratio of the volume
By how many miles did construction of the panama canal shorten the trip from new york city to san francisco