nijahbuckley95
nijahbuckley95 nijahbuckley95
  • 22-03-2017
  • Mathematics
contestada

Tasty Donut Shack charges $4.00 for 6 donuts. At this rate, what is the charge for 4 dozen donuts?

Respuesta :

SoccerGirl920
SoccerGirl920 SoccerGirl920
  • 22-03-2017
$4.00 for 6 donuts would mean $1.50 per donut. There are 48 donuts in 4 dozen. $1.50 times 48 is $72. The correct answer is $72.
Hope this helped!
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is an example of a dementia related behavior?
Sự ra đời của nhà nước Việt Nam dân chủ cộng hòa
1. Make tag questions of the following statements. (a) Let’s have a walk outside the farm, —- ? (b) I am in the habit of walking every morning, —- ? (c) Morning
Which relation is a function? O • → A++OF 10 0 • 2 O O 44 0 44 10 -0
How many Species of Snake are there
Guy A plows field in 30 minutes and guy B plows same field in 60 minutes if plowing same field at same time together how many minutes will it take the both to g
A car moving at a speed of 30m/s slow down uniformly at speeded of 10m/s in 5 second .then what is the acceleration of an object?
The Perks of Being a Wallflower filminde sam karakterine dizi kesitlerinden ve sam karakterinin hayatından makale yazmak istiyorum
Công thức hoá học của nhôm
Don't laugh at the poor (change into passive voice)​