sharonglass77 sharonglass77
  • 25-03-2017
  • Mathematics
contestada

Ethan bought 2 1/5 pounds of gummy worms for a total of $7.70. What is the price per pound?

Respuesta :

mvadan21
mvadan21 mvadan21
  • 25-03-2017
$3.50 per pound bc if you divide 7.70 by 2 1/5 that's what you get. You can double check my multiplying 3.50 by 2 1/5
Answer Link
tajina tajina
  • 25-03-2017
convert 2 1/5 pounds to a decimal 2.20 and divide the cost $7.70 by 2.20 to get the answer $3.50
Answer Link

Otras preguntas

A container holds threefeet
HELP ME PLEASE!!!!!!!
-24+2(y-9) simplify expression
PLEASE HELP!!! WRITE A SUMMARY OF THE GRAND CANYON FORMATION PROCESS
the local library charges 6 cents for each day a book is overdue plus a one-time record keeping fee of 19 cents. the function table below shows the relationship
in act 3 , scene 2 of julius caesar , who gave their reasons for why caesar was killed?
which of the following is the complete factorization of 10x-3-3x^2
A picture frame is 5 inches on 2 sides and x inches on the other 2. If its perimeter is 50 inches, how long is each of the other sides? A. 20 B. 22 C. 45 D.
What is the answer to this problem? 35 5/16 - 29 7/8
which socializing agent bears the major responsibility for socializing the child?