s9h6auerkawigS s9h6auerkawigS
  • 24-04-2017
  • Mathematics
contestada

Maria paid $188 for some jeans and t-shirts. a pair of jeans costs $26, and a t-shirt was $16 cheaper than a pair of jeans. if maria bought 3 pairs of jeans, how many t-shirts did she buy? explain.

Respuesta :

alexd888 alexd888
  • 24-04-2017
11 shirts is what Maria bought
Ver imagen alexd888
Answer Link

Otras preguntas

name of 4 men who were called"The Empire Builders" of the California Railroad system?
estimate the number of pints in 445 ounces
how do u do these equations?
Fungus-like protists have a. cell walls made of cellulose. b. cell walls made of chitin. c. chloroplasts for photosynthesis. d. none of the above.
Rene is going to the lake to visit some friends. If the lake is 60 miles away, and Rene is driving at 40 miles per hour the entire time, how long will it take
how do u do these equations?
What is 3/6 reduce to its lowest term
Trigonometry pile up. Anyone mind helping me out with this one?Trigonometry is not my strong point. Thanks!
These words were written by Robert Hooke in 1665. The pores or cells that Hooke described were really -
John and Bill walk towards to each other’s house. If both leave at 10 am, they meet 10 minutes later. If Bill leave 3 minutes later then John, they’ll meet 9 mi