tr0pical tr0pical
  • 26-04-2017
  • Mathematics
contestada

I need help with solving real world problems with the whole and perceng

I need help with solving real world problems with the whole and perceng class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 26-04-2017
 divide the price of the olive oil by the volume of the olive oil to find the price per ounce.  5.88/25oz=0.2352 dollars/ounce.  Then you have to multiply the volume of the bottle by .60 to find what 60% of the volume is.
 0.60x25=15 ounces.  since in the first two weeks she used 15 ounces which has a price of 0.2352 dollars/ounce you have to multiply 15 by 0.2352 which equals 3.528 dollars.
Answer Link

Otras preguntas

The investment most affected by local conditions is: A. real estate B. savings accounts C. mutual funds D. Treasury bills
write the digit in the ten thousands place
Each lung is fed oxygen by a separate bronchus. Please select the best answer from the choices provided. T F
Which stateless nation lives on territory that is part of Iran, Iraq, and Turkey? a. the Kurds b. the Palestinians c. the Basques d. the Serbs
Consider function F(x)=4x^2+5 find value of f(X) if X=2
on saturday,tom is paid $12.75 an hour plus a saturday bonus of $25.Sara is paid $11.75 an hour plus a bonus of $29.For how long must they work for toms total p
what is 300% as a decimal and a fraction or mixed number in simplest form?
Ghiberti is considered the father of modern sculpture. True or False?
Categorize in which the organelles play on the production of a protein
why does humans sweat and dogs pant