chrislenefimerl chrislenefimerl
  • 27-04-2017
  • Mathematics
contestada

If 6 inches of decorative ribbon costs $3.25 ,how much does a yard cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 27-04-2017
it would cost $19.50. hope that helped
Answer Link
98swagkid
98swagkid 98swagkid
  • 27-04-2017
Since there are 36 inches in a yard. You divide 3.25 by 6 to find the cost of 1 inch. Which should equal about $0.50. You multiply 0.50 times 36 which should equal $19.50 which is your answer.
Answer Link

Otras preguntas

The Sweet Auburn Historic District is an important part of Atlanta History because
please help 40 points The product of a number, x, and 4 is 3 more than the product of the number and 7. x+4=3x+7 x4=3+x7 4x=3(7+x) 4x=3+7x
Hello! I need help on help to TPCAST a poem for an assignment. I will give you 50 points if you help me on my assignment. If your willing to help, please reply
10. What is 7 less than the square root of 64?
What is the answer to this question?
Forte Co., had 3,000 units of work in process on April 1 that were 60% complete. During April, 11,000 units were started and as of April 30, 4,000 units that we
What is the value of x in simplest radical form?
PPPLEEASSSEREE Add. What is the sum (2 x 10") + (7 x 101 ) in scientific notation?
In what way did the partitioning of Africa by European nations cause lasting civil and regional conflicts in modern Africa? A European nations competed by enco
Help please !!!!!!!!!!