mrandmrsmyers
mrandmrsmyers mrandmrsmyers
  • 22-05-2017
  • Mathematics
contestada

A customer went to a garden shop and bought some potting soil for $17.50 and 4 shrubs. the total bill was $53.50.

Respuesta :

cutiekitty178 cutiekitty178
  • 22-05-2017
The equation for the price of each shrub is 4p + $17.50 = $53.50; p = $9.00
Answer Link
yvettepierre
yvettepierre yvettepierre
  • 22-05-2017
each shrubs cost $9


first you subtract 53.50 by 17.50

53.50-17.50=36

than you do 36 divdived by 4


36÷4=9


so 9 is your answer
Answer Link

Otras preguntas

Write a proportion. Do not solve the proportion. a) 3 cups is to 5 ounces as 6 cups is to 10 ounces ____ = ____ b) If 3 pounds of ferti
When electrons are removed from the outermost shell of calcium atom, the atom becomes what
HELP FAST! 14 POINTS! Which statement describes whether a right triangle can be formed using one side length from each of these squares? A) Yes, a right triang
Why do speakers emphasize specific words as a technique for reading poetry aloud?
What are three religions that spread their influence during this period? What religion spread to which region?
WHAT IS THE DOMAIN OF f(x)=4^x
SOMEONE PLS HELP ASAP ATTACHED FILE BELOW FOR MORE INFORMATION ON QUESTION WILL GIVE BRAINLIEST PLSSS HURRY!!!! As part of a class project, a university stud
Which examples are indirect evidence used to study earths interior? Check all that apply
I’m confused on this question
Labron makes $100 per week and takes no vacation during the entire year. His friend, Jordan, makes $4800 per year at the same weekly rate. Jordan takes x vacati