bonds89
bonds89 bonds89
  • 22-05-2017
  • Mathematics
contestada

rueben chews four pieces of gum a day. the gum is sold in packages of gum will he need to buy this week?

Respuesta :

delayna100
delayna100 delayna100
  • 22-05-2017
if he chews 4 pieces of gum a day that is 28 a week so if you need 28 and gum comes in packs of 7 28/7 is 4 so he will need 4 boxes of gum a week or 18 packs a month or 213 a year 
Answer Link

Otras preguntas

Pleaseeee helpppp...
The temperature in Greenland is -8.3°C. The temperature in Jamaica is 30°C. What is the difference between the temperatures in the two countries?A.21.7°CC.25°CB
Fill in the blank with the correct form of gustar. Me e l chocolate. gusta gustan
PLS DO THIS PLSSSSSSSSSSSSSW
sales tax in Philadelphia is 8.5%. what is the price of your items before taxes if your final price is $162.75
if a homozygous red plant is crossed with homozygous white plant what could be the phenotype of the F1 generation
How to graph 2× +3y =0 by using x- and y-intersepts?
Find the equivalent expression 3+2(2p+4t)
What factors limit the accuracy of a potentiometer?
kathy is baking cakes.each cake requires 1/12 of a teaspoon of vanilla and she has 9/12 of a teaspoon,how much cakes can she bake