aileenzerr3318 aileenzerr3318
  • 21-06-2017
  • Mathematics
contestada

Maggie bought 3 dozen muffins from a baker for $48. Find the costs of 1 dozen muffins and 9 dozen muffins.

Respuesta :

SamuelS
SamuelS SamuelS
  • 21-06-2017
we will say that d = 1 dozen. and y = cost

we know that 3 dozen is 48. so
3d = 48.

to get the cost of 1d, we have to get the 3 to change into a 1. the only way to do this is to divide 3 by 3. if we divided the left side by 3 we must also do the right so:
3d = 48
1d = 16

so 1 dozen = 16

to change 3d into 9d we have to multiply by 3. we again have to do this to both sides. so:
3d = 48
9d = 144
Answer Link

Otras preguntas

if you were an element, what element are you and in what another element would you like to bind with and why​
Anybody willing to drop an assist?
The parking garage at the airport has 86 empty parking spaces and 14 full parking spaces. What percentage of the spaces in the garage are empty?
Can someone help me?
Rewrite 140 1/8 in radical form.
select all the simplified expression ​
TIME REMAINING 26:07 What effect did the ice ages have on early humans? a. Early humans were forced to control large fires. b. Early humans were forced to fish.
the bulky frame made the picture
A paramedic in an ambulance does not experience the Doppler effect of the siren?
How has the history of the kingdom of Ghana been preserved? by a visual tradition of artists by records written in Latin by records written in Ghanaian by an or