Antonia1
Antonia1
22-04-2015
Mathematics
contestada
1kg costs £1.28. what is the cost of 250g
Respuesta :
iGreen
iGreen
23-04-2015
First, convert 1 kg to g.
1 kg = 1000 g
So 1000 g = 1.28
Set up a proportion:
1000/1.28 = 250/x
Cross multiply:
1000x = 320
Divide 1000 to both sides:
x = 0.32
So 250g costs £0.32
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 82+ )
Otras preguntas
What annual rate of return is earned on a $4,000 investment when it grows to $8,200 in 5 years?
If we join a neighborhood watch group, we most likely join because we ________. 1) need protection 2) need to improve ourselves 3) need to belong 4) feel pressu
How did the 1919 Treaty of Versailles and the Hawley-Smoot Tariff contribute to the global depression of the 1930s?
Which of the following BEST describes FTAA (Free Trade Area of the Americas)?a) A free trade agreement among Canada, Mexico, and the US.b) A free trade agreemen
Explain the shape of nh3, h2o, sicl4, pcl3 , pcl5, clf3 brf5 , xef2, xef4, xef6, xeof2, xeof4, xeo3 using the concept of hybridization
through: (−5, −2) and (3, −1)
Two men dressed in business clothing with their fists raised in the air and happy expressions on their face. in this picture, touch is reinforcing which message
Why do we usually use a compare instruction before a branching instruction? a) To ensure that the branching condition is satisfied b) To optimize the execution
A thin concavo-convex lens has two surfaces of radii of curvature R and 2R. The material of the lens has a refractive index μ. When kept in air, the focal lengt
What is the slope of the line that passes through the points 7,-8 and 3,10